Man pašam tas šobrīd nav diez ko aktūli, bet tomēr – gribu atdzīvināt šo, 2022. gadā sarakstīto tekstu, kurā es apskatu visus diskus, kas ir manā somā. Kāpēc tie tur atrodas un kad es izvēlos katru no tiem. Ja vēl sevi uzskati par disku golfa iesācēju, tad šis raksts Tev būs ļoti noderīgs!

Kopēju tekstu no 2022. gada:

Šis rakstiņš varētu būt arī noderīgs tiem, kas disku golfam ir pievērsušies pavisam nesen un vēl brīnās, kāpēc kādam vajadzētu 20 diskus, ja līdz mērķim var tik ar vienu. Protams, ka ar vienu disku tiksiet līdz mērķim, bet ar kādu metienu skaitu? Es jau esmu nonācis līdz tam līmenim, ka gandrīz katrā grozā es tēmēju uz birdie, tāpēc pareizā diska izvēle man ir ļoti svarīga.

Lai šis piemērs būtu skaidrāks, runāsim par PAR 3 grozu, jeb grozu, kurā līdz mērķim jātiek ar trīs metieniem, lai izpildītu “normu”. Kā jau es teicu, es šādos grozos lūkojos dabūt disku grozā ar diviem metieniem (birdie) – manam pirmajam metienam ir jābūt tik labam, lai otro metienu es varētu izdarīt ar puteri pa grozu.

Kuru disku es izvēlēšos būs atkarīgs no tā, cik tālu ir grozs, vai labākā līnija, lai sasniegtu grozu, ir taisna vai ar līkumu uz kādu pusi un cik liels, un no kuras puses ir vējš.

Izvērtējot visus šos faktorus, es izvēlēšos piemērotāko disku un tad izpildīšu forehand vai backhand metienu. Katram no šiem metieniem, protams, es vēl uzlikšu savu leņķi – hyzer, unhyzer vai metīšu disku taisni.

Nu lūk, šeit ir tāds neliels paskaidrojums, kāpēc manā somā ir nepieciešami 20 diski. Bet tā ir viena no disku golfa “maģiskajām” pusēm – disku lidojumu dažādība.

Pietiks ar ievadu – ķersimies klāt maniem diskiem! Kā jau teicu, manā somā ikdienā ir 20 diski. Četri puteri, divi piemetienu diski, trīs midrange jeb vidējās distances diski, seši fairway draiveri jeb pustālās distances diski un seši distance draiveri jeb tālās distances diski.

Pie katra diska atradīsiet četrus ciparus. Pirmais cipars apzīmē diska ātrumu, otrais planēšanu, trešais trajektorijas novirzi no līnijas, ceturtais nozemēšanās novirzi.

In the bag 2022. – jeb kādi diski ir manā somā

Pati soma

Dynamic Discs Trooper Backpack

Šogad lietoju mazāku somu nekā iepriekš. Man pilnībā pietiek ar 20 diskiem, tādēļ Trooper ir lieliska soma. Man patīk, ka tā ir viegla, ļoti ērta – nespiež muguru, tai ir pietiekami daudz kabatas visām lietām. Šī soma arī bija ievērojami lētāka par lielākām somām.

Aplūko Dynamic Discs Trooper Backpack Par3.lv veikalā

Tuvās distances diski jeb puteri

Manā somā ir četri tuvās distances diski – divi Maiden un divi Deputy. Šos diskus es izmantoju gan mešanai no teepad jeb ieskrējiena celiņa, gan putošanai jeb diska mešanai iekšā grozā.

Dynamic Discs Deputy (3/4/-1.5/0)

Deputy Classic Blend jau otro gadu ir mans vienīgais putošanas puteris. Šo puteri es metīšu grozā gan no pieciem metriem, gan 25 metriem. Pirms tam izmēģināju dažādus puterus, bet šis iepatikās vislabāk. Man patīk seklāki puteri, jo tie labāk ieguļas manā rokā un Deputy ir viens no seklākajiem. Tāpat, šim puterim ir nestabils lidojums, kas man ļauj iegūt taisnu līniju pat no lielākiem attālumiem. Trajektoriju saviem putiem es regulēju ar haizera daudzumu un nepaļaujos tik daudz uz diska stabilitāti. Lai arī šis disks ir nestabils, to var mest arī stiprākā vējā, uzliekot lielāku spinu jeb rotāciju.

Aplūko Dynamic Discs Deputy Par3.lv veikalā

Westside Maiden (3/4/0/1)

Maiden ir taisnākais un uzticamākais mešanas puteris ko es esmu atradis. Šis puteris man ir divās plastikās – Bt Medium un VIP. Bt Medium ir puteru plastika, kas ir diezgan mīksta un ātrāk “iedauzās”, tāpēc baltais Maiden ir nestabilāks par rozā.

Balto Maiden es metīšu pilnīgā bezvējā, kad man vajadzēs taisnus metienus vai metienus ar nelielu pagriezienu pa kreisi, metot backhand.

Rozā VIP Maidens ir ievērojami stabilāks un izmetot to taisni, tas savu lidojumu pabeigs ar nelielu novirzi pa labi.

Puteri no teepada es metu salīdzinoši reti. Pārsvarā tad, kad ir nepieciešams taisns metiens, kas nav tālāks par 70 metriem. Piemetieniem puteri es izmantoju tikai tad, ja ir vajadzīgs taisns backhand metiens.

Aplūko Westside Maiden Par3.lv veikalā

Approach jeb piemetienu diski

Viena no svarīgākajām disku golfa spēles sastāvdaļām ir piemetieni pie groza. Parasti šādi metieni ir vajadzīgi tad, kad pirmais metiens nav izdevies un jūs esat palikuši fairway jeb celiņa vidū un, lai izglābtu PAR, jums ir jāveic precīzs otrais metiens.

Piemetieniem es izmantoju pārsvarā trīs diskus. Divi no tiem ir redzami šajā bildē, bet trešais būs redzams nākošajā.

Discraft Zone ESP (4/3/0/3)

Zone ir viens no manis visbiežāk lietotajiem diskiem situācijās, kad ir nepieciešams izglābt PAR. Šis disks ir paredzēts, lai izkļūtu no sarežģītām vietām vai veiktu piemetienu ar paredzamu trajektoriju. Zone ir ļoti universals disks, jo tas ir ērts gan backhand, gan forehand metieniem. Šo disku izmantošu arī īsākiem, taisniem forehand metieniem.

Kastaplast BERG K1Line (1/1/0/2)

BERG ir noteikti jocīgākais disks manā somā. Pēc cipariem tas ir puteris, bet es viņu izmantoju vienīgi backhand piemetieniem, kas nav tālāki par 40 metriem. Šim diskam ir jocīga forma, bet tieši tādēļ tas lieliski ieguļas rokā un ir ļoti uzticams palīgs backhand piemetienos. Tā kā es forehand metienus izpildu tikai ar vienu pirkstu diska iekšpusē, tad šo disku forehand es nemetu vispār. BERG lieliski turēs hyzer leņķi kādā Jūs to izmetīsiet, neskipos un noteikti nelidos tālu (tā lidojuma cipars ir apaļš 1).

Midrange jeb vidējās distances diski

Midrange jeb vidējās distances diski man ir trīs – divi taisni un viens ļoti stabils. No šiem trīs diskiem es visbiežāk izmantoju Justice, jo tas ir uzticamākais disks manā somā un vienmēr piezemēsies tur, kur esmu to iztēlojies.

Dynamic Discs Emac Truth fuzionX (5/5/0/2)

Viens no maniem iecienītākajiem diskiem. Es gan vēl esmu nelielā pārdomu stadijā par to vai fuzionX plastika man patīk labāk par Lucid plastiku, ko metu pagājušajā sezonā. Ar šo disku Lucid plastikā es esmu iemetis savu labāko Ace – Riekstu kalna 7. grozā – 120m lejā no kalna. Emac Truth man lido ļoti taisni un beigās tam ir paredzams fade. Uzliekot lielāku spinu, šis disks var arī piezemēties pilnīgi taisnā līnijā. Izmantoju to pārsvarā backand metieniem, bet reizēm uzmetu arī īsākus, taisnus forehand metienus.

Aplūko Dynamic Discs Emac Truth fuzionX Par3.lv veikalā

Dynamic Discs Justice Lucid (5/3/0.5/4)

Kā jau teicu, Justice ir viens no maniem favorītiem. Šis disks ir tik stabils, ka to izmantoju visdažādākajos veidos. Īsākos celiņos ar pagriezienu metīšu to jau no Teepad gan forehand, gan backhand. Piemetienos ar šo disku var “uzzīmēt” pat vissarežģītākās līnijas, jo tas vienmēr pabeigs savu lidojumu ar lielu novirzi. Šis ir viens no retajiem midrange diskiem, kas turēs pat visstiprākos forehand metienus.

Aplūko Dynamic Discs Justice Lucid Par3.lv veikalā

Discraft Buzzz Z (5/5/-1/1)

Buzzziņš ir viens no populārākajiem diskiem visa disku golfā. Un es arī nešaubos, ka tam tur ir vieta. Buzzz ir ļoti uzticams disks un šajā plastikā tas, manuprāt, ir stabilāks nekā tā norādītie cipari. Šis disks lidos taisni ļoti ilgi un beigās būs paredzama nosēšanās trajektorija. Bet, ar manu spēku man nav īsti izdevies to pārgāzt. Šo disku es metu tikai backhand metienos taisnos vai ar novirzi pa kreisi celiņos, kas nav garāki par 80m.

Fairway draiveri jeb pustālās distances diski

Fairway draiveri aizpilda sešas no 20 vietām manā somā. Šos diskus es izmantoju ļoti bieži un tiem ir visdažādākie uzdevumi. Pustālās distances diski ir tie, kuru ātrums ir no 7-9.

Latitude 64 Explorer Opto (7/5/0/2)

Explorer ir 2019. gada “gada disks” starp visiem disku golfa diskiem. Šim diskam vajadzētu atrast vietu ikviena spēlētāja somā, jo tas tiešām ir tik universāls. Lai gan tā ātrums ir tikai 7, es to bez problēmām varu aizmest 100 metrus. Šis tiešām ir disks ar taisnu lidojumu un paredzamu, nelielu, piezemēšanās trajektoriju. Explorer es metu bezvējā vai nelielā vējā. Backhand metieniem es to lietoju distancēm līdz 90m, kad grozs beigās pagriežas pa kreisi, bet forehand metienos, kad man vajadzēs taisnu metienu, vai metienu ar nelielu unhyzer.

Aplūko Latitude 64 Explorer Opto Par3.lv veikalā

Westside Stag VIP X (8/6/-1/2)

Stag ir lielisks disks, jo ar to var iegūt lielu distance ar salīdzinoši mazu spēku. Šim diskam planēšanas skaitlis ir 6 un to noteikti var just tā lidojumā. Ar šo disku var iegūt ļoti garus taisnos metienus pateicoties tā lidojuma novirzei. Stag es izmantoju tikai backhand metieniem, pārsvarā meža trasēs, lai iegūtu maksimālo distance pa šauriem celiņiem.

Aplūko Westside Stag VIP X Par3.lv veikalā

Latitude 64 Falchion Opto (8/5/-1/2)

Falchion ir nestabilākais disks manā somā. Šo disku nevar mest pārāk stipri, savādāk tas kļūs par rolleri. Taču, metot ar nelielu jaudu tas “izcelsies” no hyzer metieniem un lidos taisni. Uzmetot nedaudz stiprāk, tas pārgāzīsies un ļoti paredzami turpinās savu lidojumu uz labo pusi (metot backhand). Šis disks man noder arī unhyzer forehand piemetieniem, jo tas notur unhyzer leņķi visu lidojuma laiku.

Latitude 64 Pioneer Opto (9/3/0/4)

Pioneer ir mans uzticamākais pustālās distances disks. Pateicoties tā stabilitātei, Pioneer ir ļoti paredzams lidojums gan forehand, gan backhand metienos. Šo disku es izvēlēšos tad, ja man būs nepieciešams metiens ar lielu pagriezienu. Pioneer ir arī viens no manis iecienītākajiem forehand diskiem, jo ar manu spēku to īsti nav iespējams “pārgriezt” un tas pabeigs savu lidojumu paredzamu trajektoriju. Šis disks ir lieliski piemērots arī vējainām dienām.

Aplūko Latitude 64 Pioneer Opto Par3.lv veikalā

Discmania Splice Evolution (9/3/0/4)

Splice ir pilnīgs jaunums manā somā un šobrīd tur atrodas uz izmēģinājuma laiku. Tas, ko es esmu sapratis – šis disks ir ārkārtīgi stabils. Testējot to uz lauka, es veicu forehand metienus ar milzīgu unhyzer leņķi, bet beigās disks vienmēr pabeidza savu lidojumu pa labi. Splice noteikti varētu būt noderīgs izkļūšanai no sarežģītām situācijām, bet metieniem no teepada es tomēr izvēlēšos ne tik stabilus diskus.

Aplūko Discmania Splice Evolution Par3.lv veikalā

Innova Thunderbird Champion (9/5/0/2)

Thunderbird ir viens no jaunākajiem diskiem manā somā. Šo disku es pārsvarā izmantoju forehand metieniem, jo tas ir gana stabils, lai turētu jaudu un tas ļoti labi ieguļas manā rokā. Arī ātruma skaitlis 9 ir pietiekams, lai šo disku varētu mest pat 90 metru tālos grozos.

Aplūko Innova Thunderbird Champion Par3.lv veikalā

Distance draiveri jeb tālās distances diski

Ja esi atradis disku, kas Tev ļoti patīk, labi ieguļas rokā un tam ir pieejamas dažādas stabilitātes plastikas, tad kādēļ nepaņemt tās visas? Manā somā ir trīs Innova Wraith diski, kuriem ir vienāda forma, bet dažādi lidojumi.

Innova Wraith Champion (11/5/-1/3)

Stabilākais no maniem Wraith ir Champion plastikā. Šis bija pirmais Wraith ko es iegādājos un man ļoti patika tā lidojums. Tomēr tas bija nedaudz par stabilu un es nevarēju iegūt maksimālo distance. Šobrīd šis Wraith tiek vilkts ārā no somas vējainākos laikapstākļos, lai iegūtu paredzamu lidojumu. Šo disku pārsvarā metu backhand metienos, bet reizēm arī tālākos forehand metienos.

Aplūko Innova Wraith Champion Par3.lv veikalā

Innova Wraith Star (11/5/-1/3)

Šobrīd visvairāk izmantotais no maniem Innova Wraith ir Star plastikā. Šī plastika nav tik stabila kā Champion, kas ļauj iegūt papildus distanci. Šis disks man ilgu laiku iet taisni un pašās beigās piezemājās ar ne pārāk lielu trajektoriju. Arī šo disku metu pārsvarā backhand metieniem, bet forehand to izmantošu, kad vajadzēs taisnus metienus ar paredzamu nelielu piezemēšanos pa labi.

Aplūko Innova Wraith Star Par3.lv veikalā

Innova Wraith Gstar (11/5/-1/3)

Nestabilākais no maniem Wraith ir Gstar plastikā. Šo disku es izmantošu tikai nelielā vējā vai bezvējā, jo savādāk tā lidojums var būt ļoti neparedzams. Ar šo disku var izpildīt hyzerflip metienus un iegūt garu, taisnu lidojumu. Pēc sava lidojuma šis disks ir diezgan līdzīgs Grace diskam, kuram es uzticos biežāk.

Latitude 64 Grace Grand (11/6/-1/2)

Grace ir viens no maniem iecienītākajiem diskiem. Grand plastikas diski ir ļoti patīkama un labi turas rokā. Grace ir mans maksimālās distances disks. Tā planēšanas cipars 6 notur disku gaisā ilgāk, tādēļ ir iespējams iegūt papildus 5-10 metrus distance. Šis disks ļoti labi padodas dažādām līnijām – tas noturēs hyzer leņķi, ar to var izpildīt hyzerflip metienus un metot ļoti stipri, tas noturēs arī unyzer līnijas. Arī forehand metienā, ar Grace var iegūt ļoti lielu distance, jo ar šo disku var zīmēt skaistas S lidojuma līnijas.

Šis disks manā somā jau ir divos eksemplāros. Pelēkais ir jau iespēlēts un palicis nedaudz nestabils, bet gaiši zilais ir pilnīgi jauns. Zilais gan pagaidām tiek mētāts uz lauka, bet noteikti tas aizņems vietu manā somā (visticamāk  Gstar Wraith vietu).

Aplūko Latitude 64 Grace Grand Par3.lv veikalā

Westside Queen VIP (14/5/-2/2)

Queen disks manā somā nonāca pēc tam, kad pazaudēju savu uzticamo Ballista Goldline disku. Šis disks galvenokārt ir paredzēts tāliem backhand turnover metieniem. Reizēm es to izmantoju arī tad, ja man ir nepieciešams iegūt lielu distanci, metot no vietas. Starp citu, bezvējā ar šo disku var iegūt neticami tālus metienus, jo tas veiks pilnu S līniju.

Aplūko Westside Queen VIP Par3.lv veikalā

Aksesuāri

Discmania Birdie Bag

Šogad pirmo reizi esmu savā somā ielicis Birdie Bag jeb roku sausināmo maisiņu. Esmu to lietojis trīs reizes un tas noteikti strādā. No rokām tiek noņemts mitrums un ir labāka saķere ar disku. Nešaubos, ka vasarā tas noteikti palīdzēs izpildīt gan precīzākus metienus, gan putus.

Aplūko birdie bag sadaļu Par3.lv veikalā