Kāpēc Rainers Balodis var aizmest disku tik tālu un precīzi? Man šķiet, ka šāds virsraksts ieinteresēs ikvienu Latvijas disku golfa entuziastu!
P.S. Rainers ir devis zaļo gaismu šī raksta tapšanā!
Nedaudz par Raineru
Es esmu pilnīgi drošs to sakot – Rainers ir labākais Latvijas disku golfa spēlētājs. Es domāju, ka nevienam nebūs argumenti, kas apgāž šo apgalvojumu.
Ielūkojoties Rainera Metrix profilā, var redzēt, ka savu pirmo disku golfa apli viņš aizvadīja 2020. gada sākumā. Tas nozīmē, ka 2023. gada sezona viņam būs tikai 4. sezona un šobrīd disku golfu par savu sportu viņš var saukt tikai 3 gadus. Šobrīd Raineram ir 17 gadi, bet disku pirmo reizi rokā viņš paņēma 14 gadu vecumā.
3. gadu laikā Rainers ir paspējis kļūt par divkārtēju Latvijas čempionu un uzstādījis trases rekodus gandrīz visās Latvijas disku golfa trasēs. Tāpat, viņš ir pagozējies Metrix 1. pozīcijā ar reitingu 1091.
Nešaubos, ka Rainers būs pirmais Latvietis, kas sasniegs arī PDGA 1000 reitingu. Aplūkojot Rainera PDGA profilu, tas varētu notikt jau pēc vienām sacensībām, jo šobrīd viņš ir sakrājis 996 punktus.
Rainers ir piedalījies 37 PDGA sankcionētās sacensībās un uzvarējis 21 no tām. Šajās 37 sacensībās viņam ir izdevies nopelnīt 2132$.
Rainera spīdošais sniegums sacensībās un simtiem pavadītās stundas treniņos nav nepamanītas, jo 2023. gads ir sācies ar lielu soli – uzaicinājumu kļūt par Innova disku ražotāja starptautiskās komandas dalībnieku.
Kurus Innova ražotāja diskus Rainers iesaka iesācējiem?
Aviar 3
Mako 3
Leopard
Teebird 3
Es esmu Rainera fans!
Neskatoties uz to, ka 2022. gada Latvijas čempionāta izšķirošo 3. apli Riekstu kalna trasē mēs sākām ar vienādu rezultātu un to, ka pāris reizes esmu viņu uzvarējis, esmu Rainera fans, nevis konkurents.
3. apli Riekstu kalnā mēs abi sākām ar rezultātu -7. Rainera kopējais rezultāts pēc apļa bija -18 – trases rekords un Latvijas čempiona tituls, bet mans rezultāts bija -6 – 11. vieta.
Protams, ka es vienmēr sajutīšos lepns, kad nospēlēsu labāk nekā Latvijas labākais, bet kā jau mēs visi zinām, disku golfā ir “tās” dienas, kad labāk būtu aizgājuši uz kino.
Es vienmēr turēšu īkšķus, kad Rainers kāps uz kādas lielākas skatuves, Igaunijā, Somijā un cerams jau drīzumā ASV tūrē.
Ne velti, es Raineram vienreiz lūdzu vai nevaru nofilmēt viņa forehand un backhand metienus slow-motion. Nu ir pienācis laiks tos izmantot!
Rainera Backhand un Forehand metieni slow-motion:
Backhand formas analīze
Šajā rakstā Jūs neatradīsiet “Ko darīt labāk”, bet atradīsiet to, ko Rainers dara ļoti labi un kāpēc viņš spēj aizmest disku 150 metrus un trāpīt tur, kur viņš ir izdomājis.
Lasot, ko es uzrakstīšu, Jums varbūt vēl 5-10 reizes nāksies noskatīties pievienotos video, bet tas noteikti ir tā vērts un no labākajiem ir jāmācās.
Formāts tāds – bildes no atslēgas momentiem gan backhand, gan forehand metienos un apraksti katram punktam.
1. Skats uz mērķi līdz pēdējam brīdim, pirms tiek uzsākts reach-back. Sākoties reach-back fāzei, galva seko līdzi diskam.
2. Smaguma centra pozicionēšana. Ķermeņa augšdaļa nedaudz ieliekta, lai smaguma centrs būtu priekšpusē. Šāda svara pozicionēšana neļaus nejauši izmest disku anhyzer leņķī. Jo lielāks hyzer leņķis nepieciešams, jo vairāk ir jānoliecas. Ar tādu rokas ātrumu, ar kādu met Rainers, diska leņķis tiek kontrolēts tikai ar augumu. ne rokām.
1. Reach back fāzē ar galvu ir jāseko līdzi diskam. Šajā brīdī pavisam noteikti ir jānovērš skatiens no mērķa un jāuzticas savam metienam. Reach back taisniem metieniem ir jāizpilda taisnā līnijā pret mērķi, bet hyzer metieniem taisni pret ieplānoto izlaišanas vietu. Šeit noteikti vairāk nav labāk, jo ja aizvilksiet disku vairāk par 180 grādiem no mērķa līnijas, iepazīsieties ar “Roundingu”.
2. Kad reach back ir sasniedzis savu tālāko punktu, priekšējā kāja pieskaras zemei. Taimings, jeb kustības kurām jānotiek vienlaicīgi ir ļoti svarīgas. Brīdī, kad priekšējā kāja ir pie zemes, sāksies metiens.
1. Power pocket jeb spēka kabata. Velkot disku uz mērķi taisnā līnijā, vienā brīdī elkoņa locītavā izveidosies 90 grādu leņķis. Šajā brīdī tiek ģenerēta liela jauda. Tas ir visefektīvākais veids, kā likt diskam lidot tālu. Ielikt to spēka kabatā un tad raut to ārā.
2. Svara pārnese no aizmugurējās kājas uz priekšējo. Noskatoties video vēlreiz, redzēsiet, ka Rainers sākumā ir atliecies nedaudz uz aizmuguri, bet pēc tam priekšējā kāja tiek “iedurta” zemē un visu atlikošo kustību tas iet tikai caur priekšējo kāju. Šādi spēks no kājām tiekielikts diskā.
3. Gurnu un galvas rotācija. Gan gurni, gan galva rotē līdzi diskam. Šādi tiek nodrošināts, ka disks aizlidos tur, kur paredzēts.
1. Nose angle jeb diska priekšpuses leņķis. Šeit varam redzēt, ka Rainers izpilda neliela hyzer leņķa metienu. Disks ir izmests ar leņķi paralēlu zemei. No ieliktā spēka, disks ir nedaudz deformējies, bet tas ātri vien nobalansēs sevi. Ja šis disks tiktu izmest ar diska priekšpusi kaut 5 grādu leņķī uz augšu (nose up), nekas labs tur nesanāktu, jo tiktu izjaukta visa diska aerodinamika – vējš tiktu zem diska un strauji to bremzētu, atsitoties pret diska aizmugurējo malu. Rezultāta disks neaizlidotu tālu un ātrāk grieztos piezemēšanās virzienā.
1. Follow through fāzē ir jāsaglabā līdzsvars un skatiens uz mērķi. Jums kādu brīdi pēc metiena ir jāturpina sekot līdzi plānotajai metiena līnijai. Aizmugurējā roka ir ieņēmusi tā saucamo “cool man’s” pozu, bet roka, no kuras tika izmests disks, inerces vadīta, jau ir aiz muguras.
2. Ķermenis caur priekšējo pēdu turpina griezties inerces dēļ, bet galva paliek “uz līnijas”. Ja pēc metiena līdzsvars tiek noturēts uz priekšējās kājas, tad, visticamāk, tas būs labs metiens!
Forehand formas analīze
Man gribētos teikt, ka Raineram nav vājo vietu. Protams, ir vēl kur strādāt, bet gan backhand, gan forehand metieni viņam ir ļoti labā līmenī. Nemaz nerunājot par putiem, kurus viņš mēdz ar labu procentu mest grozā arī no 20 metriem.
1. Kājas apmēram vienā līnijā. Gurni sagriezti aptuveni pa 45 grādiem. Kustības sākumā viss svars uz pakaļējās kājas.
2. Tāpat kā backhand metienā, līdzko ir sasniegts reach back tālākais punkts, priekšējā kāja tiek “iedurta” zemē. Rainers disku atvelk diezgan tālu un kustību sāk no augšas, bet izmetiena brīdī disks ir paralēli zemei.
3. Forehand metienā visu kustības laiku ir jāskatās ieplānotās līnijas virzienā. Roka, kurā nav disks tiek izmantota kā papildus svira, lai uzģenerētu lielāku jaudu.
1. Svars ir pilnībā pārnests no aizmugurējās uz priekšejo kāju. Gurni ir gandrīz izgriezti. Šādi tiek pārnesta jauda no ķermeņa apakšdaļas diskā.
2. Elkonim ejot pa priekšu, arī forehand metienā tiek izveidota spēka kabata jeb power pocket. Raineram tas izdodas īpaši iespaidīgi, gandrīz kā Eagle McMahon! Gribētos teikt, ka šādām kustībām ir jābūt dabas dotām un mēģinot to uztrenēt var palikt bez elkoņa.
3. Forehand metienos ir ļoti svarīgi saglabāk vienu augstumu. Ja noskatīsieties forehand video vēlreiz, redzēsiet, ka visu metiena laiku Rainera plecu līnija ir vienā līmenī.
1. Lielisks nose angle jeb diska priekšpuses leņķis. Rainers izpilda taisnu forehand metienu. Ja disks tiek izlaists ar tā priekšpuses leņķi paralēlu zemei, tad tas lidos kā iecerēts!
1. Follow through fāzē skatiens joprojām tiek saglabāts uz mērķi, lai neietekmētu diska lidojumu. Tāpat, svars tiek saglabāts uz priekšējās kājas, kura ir ieliekta un amortizē visu kustību.
2. Roka dabiski turpina kustības virzienu pēc tam, kad disks jau ir izlidojis no rokas. Forehand metienā pārējais ķermenis negriezīsies tik daudz kā backhand metienā, bet tāpat ir jāsaglabā līdzsvars un kustību ir vēlams pabeigt ar visu svaru uz priekšējās kājas.
Lūk tā izskatās divkārtējā Latvijas čempiona disku golfā Rainera Baloža metieni palēlinājumā. Turēsim īkšķus par Raineru, jo dzirdēju, ka šosezon viņš ir gatavs sevi atrādīt Eiropai un ne tikai!
Es ceru, ka šī metienu analīze arī Jums liks aplūkot kādu savu video un paanalizēt savu metienu, salīdzinājumā ar Raineru.
Šis arī ir neliels ieskats, kas notiek manos treniņos. Metam, analizējam, metam labāk, analizējam.
Ja Tev ir kāds komentārs, es būšu priecīgs, ja to ierakstīsi zemāk – varbūt sanāks interesanta diskusija!
Raksts interesants un ir ko padomāt par savu “izcilo” formu.
Roland, man nācās pielabot Tavu vārdu, savādāk cilvēki domātu, ka pats ar sevi sarunājos 😀
Nu vo, ņem šo pamācību un ej uz lauku trenēties!
Ļoti detalizēti un precīzi apraksti. Paldies, Berga kungs!